Coaching 08 May, 23

Zihnimizi Dinlendireceğiz Ama Nasıl?

Hızlı değişen ve dönüşen dünyada her zaman bir yere, bir şeye yetişme halimiz var. Bu yetişme hali doğamız gereği hayatta kalma çabası içerirken bir yandan da ruh halimizi ve bedenimizi yormakta.

 

Peki yorulunca neler oluyor?

Hepimiz zaman zaman kendimizi isteğimizin azaldığı, ne kadar dinlensek de yorgunluğumuzun geçmediği, beynimizin içinin taşarcasına dolu olduğunu hissettiği dönemlerde buluruz. Çevremizdeki uyaranlar ve hızlı tempoda akan günlük rutinler içerisinde nefes almaya ihtiyaç duyduğumuzu dahi fark etmeyebiliriz. Bunu fark etmediğimiz ve süreci aynı hızla yürütmeye çalıştığımız zaman elbet bedenimiz bize bir uyarı verecektir. Bunlar;  baş ağrısı, farklı fiziksel semptomlar, isteksizlik, depresyon, içe kapanma gibi uyarılar olabilir. Çoğu zaman bu uyarılara fiziksel olarak çözüm bulup hayatımıza kaldığımız yerden devam ederiz. Bu durumun faydasının olduğu durumlar olmakla birlikte, yaşadığımız sıkıntılar, uyarılar devam ettiğinde, zihinsel çözüm ihtiyacımız olduğunu fark etmemiz gerekir.

 

Zihnimizdeki süreçler normal şartlar altında kesintisiz ve düzgün bir şekilde devam ediyor olsa da bazı faktörler bu sistemin akışını bozup, zihnimizin yorulmasına (mind fatigue) sebep olabilir. Bu faktörlere örnek olarak; sürekli stres, çok fazla çalışmak, alkol alışkanlığı, finansal problemler, kronik sağlık sorunları, uykusuzluk, dengeli ve düzenli beslenememe, çok fazla düşünme sayılabilir.

 

Koçlukta seans içinde yoğun duygu ve düşünce akışının olduğu zamanlarda durmak, ana odaklanmak, zihnimizi dinlemek ve onu dinlendirmek, sessizlik anları yaratmak bizim uygulama alanlarımızdan bazılarıdır. Çoğu danışanlarımızda gözlemlediğimiz talepler doğrultusunda bu yöntemleri günlük hayat akışlarına eklemek, danışanlarımızın hedeflerinden biri olmaktadır.

 

Yaşadığımız dönemde bilgilerin sürekli aktığını, hızlı yaşam temposunu da düşünecek olursak zihnimizi dinlendirmek hayatımızda bize oldukça fayda sağlar. Bunun için birkaç ipucumuzu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 

1) Meditasyon yapmak

  Hiç denemediyseniz başlangıç seviye alıştırmalar zihnimize iyi gelebilir. Sadece bedenimize ve duyularımıza odaklanmak, düşüncelerin dolaşmasına izin vermek, farkındalık alıştırmaları yapmak zihnimizi dinlendirmenin yollarından biridir.

 

2) Doğa ile iç içe olmak

  Bizi fabrika ayarlarımıza döndürmeye yarayan, içgüdüsel rahatlama sağlayan bu yöntem adeta bizi ve zihnimizi şarj eder.

 

3) Üretken olmak

   Üretmek doğamızda var ve bu bize haz duyduğumuz alanları tespit etmemiz ve bu alanlar içinde üretmeye çabalamamız anlamına gelebilir.

 

4) Sınıflandırma ve gruplama yapmak

  Yapacak çok işimiz var! Günlük hayatın hızlı akışında işleri gruplamak, sınıflandırma yaparak öncelik belirlemek zihin yorgunluğumuzu  hafifletebilir.

 

5) Nefes egzersizi

  Nefes her daim yanımızda! Onun mesajlarına kulak verin..
6) Odaklanma çalışmaları

  Aynı anda birçok işi yapmak kulağımıza hoş gelebilir fakat bir süre sonra zihnimiz bundan yorulur. Aralarda tek bir iş üzerinde kısa bir süre odaklanmak ve dikkatimizi dağıtan durumları fark ederek odaklanmaya devam etmeye çalışmak iyi bir egzersiz seçeneğidir.
Footer
Soonova Logo

We design ecosystem.

Subscribe and stay fully connected with us.

© 2022. All rights reserved.